Trening jogi – sposób na relaks - Szkoła Yogi Zofii Netter

Trening jogi – sposób na relaks

Porady
20.06.2022

Każdy ma swoją metodę na zredukowanie stresu po całym dniu. Niektórzy odpoczywają podczas domowego seansu filmowego. Inni gotują smaczną kolację. Jeszcze inni wybierają aktywność fizyczną. Niestety ostatnie lata pokazały, że nie zawsze można skorzystać z siłowni lub basenu. Czy to oznacza, że musisz rezygnować z ruchu? Nie. Być może sposobem na relaks dla Ciebie jest trening jogi. Możesz go wykonać w domu, bez profesjonalnego sprzętu sportowego. Wystarczy 15 minut ćwiczeń wtedy, gdy czujesz nadmiar negatywnych emocji.

Joga jako aktywny sposób na relaks

Trening jogi – jak każdego innego sportu – to wysiłek fizyczny, który angażuje mięśnie w całym ciele. A wysiłek fizyczny ma duży wpływ na układ hormonalny, z kolei hormony (w pewnej mierze) opowiadają za nastrój. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych, w tym przypadku asan, powoduje wydzielanie różnych hormonów, m.in. endorfin, które wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Lecz nadmierny i bardzo intensywny wysiłek może także powodować wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dlatego, jeśli nie przygotowujesz się do maratonu tylko chcesz odetchnąć, postaw na krótkie i lekkie ćwiczenia.

Twoja głowa też musi odpocząć

Ćwiczenia w tym sporcie bazują głównie na rozciąganiu. Dzięki temu trening jogi może pomóc Ci rozluźnić napięte mięśnie. A w efekcie tego nie tylko ciało, ale i głowa ma szansę na relaks. Jak? Ćwiczenia musisz być wykonywane starannie i dokładnie. Najlepiej, jeśli skupisz całą swoją uwagę na tym, by ułożyć ciało w konkretnej pozycji i ją utrzymać. Pamiętaj także o głębokim, rytmicznym oddechu, by odpowiednio dotlenić mięśnie. Jak widzisz, podczas treningu jogi głowa musi koncentrować się na tylu rzeczach, że przestanie skupiać się na problemach!

Relaks taki, jaki Ci odpowiada

Podczas ćwiczeń możesz włączyć ulubioną muzykę lub skupić się na otaczającej Cię ciszy. Możesz zrobić trening jogi na balkonie, w pokoju lub działce. Rano lub wieczorem. Ty najlepiej wiesz, co Cię relaksuje. Ten sport można dopasować do swoich potrzeb i stylu życia.

Chwila tylko dla siebie

Małe chwile przyjemności są bardzo potrzebne. Pomagają zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym i naładować przysłowiowe baterie. Ale czasem trudno wygospodarować dwie godziny na film lub kawę z przyjaciółką. Ale 15 minut na ćwiczenia zawsze się znajdzie. Najważniejsze jest Twoje nastawienie i świadomość, że troszczysz się o siebie!