Lekkość – warsztaty feldenkraisa w Gdańsku <strong>29-30 kwietnia 2023</strong> - Szkoła Yogi Zofii Netter

Lekkość – warsztaty Feldenkraisa w Gdańsku 29-30 kwietnia 2023

29.04.2023- 30.04.2023

Zapraszam na 2-dniowe warsztaty Metody Feldenkraisa w Gdańsku dla poprawy lub odzyskania swojej sprawności i sprawczości.

Metoda Feldenkraisa to praktyka ruchowa i nauka nowych ruchów, której celem jest sprawniejsze funkcjonowanie.
Doktor fizyki i judoka Moshe Feldenkrais stworzył ją w XX wieku w Izraelu zainspirowany ruchami niemowlęcymi, wschodnimi sztukami walki oraz nauką o uczeniu się człowieka.

Składa się z kilkuset lekcji na różne naturalne czynności od wstawania, siedzenia na krześle i chodzenia po minimalne ruchy gałek ocznych, palców stóp i pracy mentalnej z wyobraźnią.
To zagadki somatyczne, czasami proste, czasami złożone, w których należy znaleźć łatwy ruch wykonany z przyjemnością i bez zbędnego wysiłku.
Poszukujemy go eksplorując z uwagą i ciekawością, porównując różne warianty oraz odczuwając różnice. Każdy poszukuje samodzielnie bez naśladowania prowadzącego ani porównywania się z innymi, także bez teoretyzowania „dlaczego”; za to z akceptacją, jaki jest, jakie ma obecnie możliwości, emocje czy nastrój. Często zaczynamy od ruchu małego i powolnego, aby mieć więcej czasu i odczuć więcej doznań czyli odebrać więcej informacji z ciała. Następnie nabieramy biegłości, zwiększamy tempo, swobodę oraz zakres. Z małych poruszeń organicznie tworzą się duże jak zmiana pozycji i przemieszczanie w przestrzeni. Rozwiązaniem jest ruch najlepiej zorganizowany, efektywny, wykonany z minimalnym napięciem, o wiele mniejszym niż na co dzień.
Robimy tylko to, co konieczne. Dzięki temu sam ruch, a także nasze myśli, spostrzeżenia i emocje stają się proste i klarowne.

Celem warsztatów jest przygotowaniu uczestników do samodzielnej praktyki w domu.

KORZYŚCI z praktyki:
• Zwiększa ruchomość, swobodę i zakres rozluźniając mięśnie i poprawiając koordynację
• Rozwija różnorodność ruchów – tę samą czynność np. wstawania umiemy zrobić na różne sposoby
• Spowalnia zużywanie ciała, procesy starzenia się
• Pomaga uwolnić się z nawyków także kompulsywnych nałogów i wybierać między
dostępnymi wariantami ten najlepszy w danych okolicznościach
• Poszerza wolność działania dając spokój
• Pomaga zrozumieć siebie, kim jestem, bez iluzji, idealizowania ani umniejszania siebie;
jest szczerością wobec siebie
• Wspiera w sytuacjach stresowych, we współpracy, w konkurencji, w konfrontacjach
• Stopniowo buduje adekwatne poczucie wartości i odwagę do działania
• Pomaga poczuć nam po raz pierwszy to, co od dawna jest w środku. Rozbudza intuicję.

DLA KOGO:
Feldenkrais jest odpowiednią metodą dla każdego, kto chce się nieustannie uczyć i lepiej poruszać. Bez względu na wiek i aktualną kondycję fizyczną. Zajęcia prowadzone są bez naśladowania, porównywania się i oceniania. Każdy robi lekcje z uwagą na siebie, na to, co czuje i na to, jak znaleźć dla siebie najlepszy ruch w danej sytuacji w zgodzie ze swoimi aktualnymi możliwościami. Każdy robi tylko tyle, ile jest dla niego / dla niej łatwe fizycznie i mentalnie. W każdej chwili można się zatrzymać, zrobić przerwę, odpocząć.
Wydarzenie polecamy osobom w każdym wieku – również starszym, którym doskwiera ból.

Zajęcia są także dla sportowców, joginów, aktorów, tancerzy, fizjoterapeutów i wszystkich tych, którzy zawodowo bądź hobbystycznie pracują ciałem i z ciałem, aby ich trening, praktyka czy praca z klientami stały się ciekawsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze.

JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA:
Warsztaty składają się z praktycznych lekcji. Między lekcjami są przerwy i czas na pytania. Wszystkie lekcje będzie potem można wykonywać samodzielnie w domu. Na warsztaty proszę przynieść wygodny strój. Praktykujemy bez obuwia.
Zdjęcia, filmy z zajęć oraz opisy niektórych lekcji można znaleźć na
stronie https://www.facebook.com/Met.Feldenkraisa/

PROWADZĄCY:
Paweł Wójtowicz – certyfikowany nauczyciel Metody Feldenkraisa. Zajmuje się nią od 13 lat. Ukończył 4-letni kurs nauczycielski w Anglii. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Metody Feldenkraisa. Od 2013 roku prowadzi warsztaty w całej Polsce i zagranicą; m.in. dla studentów Akademii Muzycznej w Katowicach i w Łodzi, AWF w Poznaniu, a także na festiwalu Cyrkulacje we Wrocławiu i Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, dla aktorów Teatru Rozbark w Bytomiu i uczniów Szkoły Baletowej w Gdańsku. Ponadto pracuje indywidualnie tą Metodą z dziećmi z porażeniem mózgowym m.in. w Ukrainie.
Czas: 29-30 kwietnia 2023; sobota godz. 13.00-18.00, niedziela godz. 10.15-15.15
• Miejsce: Szkoła Jogi Zofii Netter, ul. Droszyńskiego 28A, Gdańsk Oliwa
• Cena: 400 pln dla jednej osoby; a dla dwóch lub więcej osób zapisujących się razem 350 pln od osoby. Jest możliwość otrzymania faktury.
• Zapisy: emailowo pawel.wojtowicz@poczta.fm z dopiskiem w tytule „Feldenkrais w Gdańsku”. Wielkość grupy ograniczona wielkością sali. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy tylko na całość, na oba dni.

Więcej informacji o Metodzie Feldenkraisa można znaleźć na stronach: Metoda Feldenkraisa – Paweł Wójtowicz | Facebook oraz www.pawelwojtowicz.pl
Zapraszamy!