Tlenoterapia hiperbaryczna - Szkoła Yogi Zofii Netter

Tlenoterapia hiperbaryczna

Korzystając z komór hiperbarycznych, zapewniamy terapię tlenową. Przed ich użyciem przechodzą one przez rygorystyczne testy, gwarantując pełne bezpieczeństwo. Dzięki terapii tlenowej Twój organizm doświadcza ulgi, lepszej regeneracji po wysiłku i szybszego powrotu do zdrowia.

Tlenoterapia daje korzystne efekty w przypadku wielu schorzeń. Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Ratunek dla serca

Tlen nie tylko wspomaga pracę zdrowego serca, ale też może znacząco pomóc w terapii uszkodzeń tego organu. Zastosowany pod zwiększonym ciśnieniem w komorze hiperbarycznej, poprawia efekty leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Znacząca redukcja uszkodzeń i efektywna stymulacja mózgu

Tlen hiberbaryczny dotlenia mózg i zwiększa jego aktywność, a tym samym stymuluje pracę układu nerwowego, odżywia i pobudza do życia uśpione od dawana komórki oraz przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie.

Skuteczna bariera dla zmian nowotworowych

Najnowsze badania dowodzą, że tlen może okazać się skutecznym sposobem na łagodzenie spustoszeń, jakie powstają w organizmie w wyniku radioterapii i chemioterapii. „Terapia hiperbaryczna wspomaga regenerację tkanek zniszczonych w wyniku radioterapii, działa na naczynia włosowate, które odpowiadają za odżywienie kości, błon śluzowych i skóry”. - mówi dr Greg Jones

Szybki powrót do zdrowia po operacji? Tak.

Niebywała skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w okresie rekonwalescencji pooperacyjnej to efekt wywołanej dostawą tlenu, poprawy krążenia krwi i maksymalnego dotlenienia tkanek. „Zapas” tlenu w komórkach, do którego przyczynia się tlenoterapia hiperbaryczna, sprawia, że po zabiegach chirurgicznych regeneracja organizmu przebiega zdecydowanie szybciej, zmniejsza się ryzyko samego zabiegu i nie dochodzi do powikłań infekcyjnych.

Implantacja bez powikłań

Zdaniem chirurgów szczękowych HBOT, która słynie ze swych zdumiewających efektów w leczeniu ran po zabiegach chirurgicznych, może z równym powodzeniem być stosowana po operacji wstawienia implantów, poprawia bowiem ukrwienie w uszkodzonej tkance, wzmacnia efekt działania antybiotyków i sulfonamidów (środków odkażających), a ponadto zwalcza infekcje i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych do miejsca infekcji.

Rehabilitacja narządów ruchu

W środowisku z niską zawartością tlenu fibroblasty nie są w stanie syntetyzować kolagenu, elastyny, glikozaminoglikanów, a osteoklasty nie są w stanie tworzyć nowej kości. Podczas sesji hiperbarii tlenowej fibroblasty – komórki odpowiedzialne za regenerację tkanki łącznej – otrzymują odpowiednią dawkę tlenu, dzięki czemu mogą skutecznie syntetyzować kolagen, elastynę i proteoglikany. Komórki usuwające martwą kość (osteoklasty) również potrzebują tlenu do efektywnego działania.

Naturalny sposób na piękną i zdrową skórę

Choć przyczyny zmian i chorób skórnych mogą być różnorakie, leczenie wielu z nich okazuje się zadziwiająco proste dzięki zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej. Wszystko dlatego, że zabieg ten pozwala dotlenić wszystkie tkanki ustroju i redukuje stan zapalny, przyspiesza gojenie ran skórnych i wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu zwalcza zakażenia i nie dopuszcza do powstania infekcji.

Stopa cukrzycowa to już nie problem

„Terapia hiperbaryczna okazuje się szczególnie pomocna w leczeniu pacjentów z cukrzycą i miażdżycą, mających trudno gojące się owrzodzenia” - zachwala dr Milton Schwarz. Wspomaganie organizmu dodatkowymi dawkami tlenu pod zwiększonym ciśnieniem sprawia, że: znacząco zwiększa się nasycenie krwi oraz komórek ciała tlenem, usprawnia się mikrokrążenie w naczyniach włosowatych oraz krążenie limfatyczne, przy regularnym stosowaniu: maleje ryzyko wystąpienia trudno gojących się ran.

Terapia u źródeł zaburzeń funkcjonowania mózgu

Na jakiej zasadzie hiperbaryczna terapia tlenowa może pomagać osobom dotkniętym autyzmem?- zmniejsza stan zapalny mózgu, dotlenia rejony dotknięte hipoperfuzją, sprzyja angiogenezie, usuwa toksyny, przyspiesza regenerację jelit, stymuluje produkcję komórek macierzystych, hamuje rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych.

Sprawny mózg zamiast nadpobudliwości psychoruchowej? To możliwe!

„Terapia hiperbaryczna może stymulować uszkodzone tkanki mózgu, dzięki czemu jest w stanie znacznie usprawnić funkcje poznawcze” - mówi dr E. George Wolf. Ta możliwość stymulacji uszkodzonych tkanek mózgu w wyniku działania tlenu pod zwiększonym ciśnieniem sprawia, że tlenoterapia hiperbaryczna staje się szansą dla osób cierpiących na autyzm, zespół Aspergera czy ADHD. Żaden inny zabieg nie jest w stanie w tak znaczącym stopniu pobudzać pracy układu nerwowego jak HBOT

Sprawna i zdrowa młoda mama

Ciśnienie wyższe od atmosferycznego sprawia, że tlen pozbawiony fizjologicznych barier z łatwością przenika do wszystkich płynów fizjologicznych oraz komórek ciała, również tych źle ukrwionych. Poprzez podniesieniu poziomu tego gazu w tkankach i poprawie krążenia krwi, szybciej dochodzi do wyleczenia ran i mikrourazów oraz zwalczenia stanów zapalnych.Tlenoterapia hipebaryczna skutecznie regeneruje organizm po okresie ciąży i skraca czas rekonwalescencji.

Zastrzyk sił witalnych przy problemach z libido i zaburzeniami potencji

„HBOT słynie ze zdolności odwracania efektów wszelkiego rodzaju urazów i ran. Pomaga także ratować uszkodzone tkanki, zwalcza infekcje i choroby. Zabieg ten (...) ostatnimi czasy przynosi nadzwyczajne efekty w leczeniu rozmaitych schorzeń” - czytamy w książce dr. Mortona Walkera, poświęconej tlenoterapii. Okazuje się, że znajduje on zastosowanie także w terapii zaburzeń seksualnych, takich jak obniżone libido czy impotencja. Zależność jest tu bardzo prosta: dotlenienie i rozrzedzenie krwi w trakcie terapii to lepsze ukrwienie wszystkich organów i narządów.

Skuteczne wsparcie procesów trawienia i przemiany materii

Na długiej liście wskazań do zastosowania HBOT, która jest najskuteczniejszą metodą dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała, lekarze umieszczają leczenie i profilaktykę chorób przewodu pokarmowego. Zauważono, że tlen pod zwiększonym ciśnieniem: usprawnia przepływ krwi i limfy, wspomaga procesy odżywiania i oczyszczania komórkowego, eliminuje stan zapalny w organizmie, usprawnia pracę narządów wydzielania wewnętrznego, zwiększa liczbę komórek macierzystych, dzięki czemu sprzyja lepszej regeneracji i rewitalizacji komórek,przyspiesza przemianę materii oraz zwiększa tempo metabolizmu.

Tlenoterapia hiperbaryczna wykorzystywana jest również w sporcie.

Zabiegi w komorze hiperbarycznej gwarantują szybszą regenerację po ciężkim, wysiłkowym treningu, redukują deficyt tlenowy i pozwalają szybciej wrócić do formy po ewentualnej kontuzji. Dzięki terapii zwiększa się ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego) oraz zanika efekt zakwaszenia mięśni. Ponadto poprawia się metabolizm i zmniejsza się poziom odwodnienia organizmu. Korzystne oddziaływanie HBOT na sportowców to: znaczna poprawa w przepływie krwi do uszkodzonych tkanek i wiążąca się z tym szybsza regeneracja, redukcja obrzęku, złagodzenie stanu zapalnego, wzrost liczby komórek macierzystych, lepsza koncentracja, zwiększona wydolność organizmu, szybsza regeneracja po wysiłku, wzmocnienie układu immunologicznego.

Ratunek dla Twoich uszu

Jednym z najczęstszych wskazań do leczenia za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej jest nagła głuchota. Wiele badań naukowych potwierdza, że tlenoterapia hiperbaryczna przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu nagłej głuchoty. Jak potwierdzają specjaliści, wczesne rozpoczęcie leczenia tlenem hiperbarycznym istotnie poprawia rokowanie pacjenta, a nawet powoduje całkowite ustąpienie zaburzeń słuchu. Najczęściej już seria 10 zabiegów może być wystarczająca. Czasami jednak trzeba wykonać nawet trzy takie serie. Komórki czuciowe ucha wewnętrznego nie są w pełni zaopatrywane w tlen drogą naczyniową, a uzależnione od wychwytu tlenu z endolimfy drogą dyfuzji. W związku z tym zwiększenie ciśnienia parcjalnego tlenu w endolimfie pod wpływem HBOT może korygować niedobór tlenu w tych komórkach.

Ratunek w stanach zapalnych

Zastosowane podczas zabiegu ciśnienie wyższe od atmosferycznego sprawia, że czysty tlen nie tylko łączy się z hemoglobiną, ale pozbawiony fizjologicznych barier z łatwością przenika do wszystkich płynów fizjologicznych oraz komórek ciała, również tych źle ukrwionych sprawiając, że powstaje doskonałe środowisko do redukcji stanu zapalnego. Po zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej zmniejsza się stężenie białka C-reaktywnego oraz stężenie cytokin. Wykazano również, że tlenoterapia hiperbaryczna usprawnia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych oraz krążenie limfatyczne, zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń inicjujących powstanie chorób, oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, w tym substancji rakotwórczych, obniża poziom czynnika martwicy nowotworów (TNF-alfa) i innych markerów stanu zapalnego w organizmie,

Wpływ tlenu na młodość

Zbawienne działanie tlenoterapii hiperbarycznej można wytłumaczyć jeszcze bardziej szczegółowo. Zapobiega ona przedwczesnemu starzeniu się, ponieważ: zmniejsza stan zapalny i dotlenienia wszystkie tkanki ustroju, ośmiokrotnie zwiększa liczbę krążących w organizmie komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych komórek i tkanek i powodują ich pełną rewitalizację, przyśpiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych oraz sprzyja regeneracja nabłonka, działa stymulująco na fibroblasty, które odpowiedzialne są za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze, spowalnia proces degeneracji ustroju, przyśpiesza przemianę materii oraz zwiększa tempo metabolizmu, dzięki czemu powoduje szybszą i efektywniejszą utratę nadmiaru masy ciała i wyszczupla sylwetkę.

Tlen a stwardnienie rozsiane

Skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w SM tłumaczy się możliwością przywrócenia prawidłowego funkcjonowania uszkodzonych komórek nerwowych pod wpływem zwiększonej ilości tlenu, czego rezultatami jest często zatrzymanie procesu chorobowego, a w niektórych przypadkach nawet cofnięcie części objawów. Tlenoterapia hiperbaryczna poprzez zwiększenie dotlenienia tkanek powoduje także: zmniejszenie stanu zapalnego, zmniejszenie bólu, zmniejszenie spastyczności, poprawę funkcji motorycznych, odporność organizmu na infekcje - poprawa funkcji poznawczych, zmniejszenie stanów depresyjnych.

HBOT nadzieją dla chorych na Boreliozę

Tlen może działać jak antybiotyk zakłócając metabolizm bakterii, tym samym powodując jej obumieranie. Stosując tlenoterapię unikamy negatywnych skutków ubocznych. HBOT redukuje stany zapalne, łagodzi lub eliminuje objawy przewlekłej infekcji. Tlen jest silnym środkiem bakteriobójczym, Borrelia burgdorferi umierają w obfitej ilości tlenu. Pacjenci poddawani terapii tlenem hiperbarycznym z powodu boreliozy mogą doświadczyć reakcji Herxheimera, która obejmuje takie objawy jak gorączka, dreszcze, ból głowy, zaczerwienienie i inne. Jest spowodowana przez endotoksyny, które są uwalniane w miarę umierania szkodliwych bakterii. Reakcja zazwyczaj trwa kilka godzin do kilku dni, a dodatkowe leki mogą być przepisane w celu złagodzenia objawów. Reakcja jest dowodem korzystnego działania hiperbarii tlenowej.

Tlen w walce z depresją

W zależności od przyczyn powstania wyróżniamy m.in.: depresję endogenną, oddechową, reaktywną, dystymię, okołoporodową. Odpowiednie dotlenienie tkanek podczas zabiegów HBO, powoduje zmniejszenie lęku i poprawę nastroju. Szczególnie jednak terapia tlenowa polecana jest przy depresji endogennej i oddechowej, gdzie ma działanie przyczynowe i działając na poziomie komórkowym zapewnia tkankom odpowiednie odżywienie, a co za tym idzie funkcjonowanie. Przy depresji oddechowej, bierna tlenoterapia jest zabiegiem ratującym życie!

Tlen w walce z migreną

Migrenowe bóle głowy uznawane są za chorobę cywilizacyjną. Nowatorskim i bardzo skutecznym sposobem jest terapia w komorze hiperbarycznej, która poprzez dotlenienie tkanki mózgowej i poprawę przepływu krwi daje zaskakująco dobre rezultaty w eliminacji objawów migreny. W trakcie zabiegu w komorze hiperbarycznej znacznie poprawia się przepływ krwi w mózgu, co wpływa na zmniejszenie objawów migreny. Dzięki temu, że tlen w dużym stężeniu pojawia się w krwi, ale także w osoczu jak i płynie mózgowo rdzeniowym, uzupełnia on braki w tkance mózgowej, obkurcza naczynia krwionośne i ostatecznie eliminuje objawy migreny. Efekt działania terapii występuje już po kilku minutach od rozpoczęcia leczenia i ma trwałe rezultaty. Pacjenci korzystający z zabiegów w komorze hiperbarycznej zauważyli, że objawy migreny rzadziej występują lub ustępują całkiem.

Tlen pomoże z nadwagą

Tlenoterapia hiperbaryczna od lat na zachodzie wykorzystywana jest jako sposób na rewelacyjne wspomaganie w walce z nadwagą i otyłością. Dostarczanie tlenu do organizmu pobudza procesy życiowe, szczególnie związane z metabolizmem, w związku z tym terapia w komorze hiperbarycznej jak najbardziej sprawdza się u osób z nadwagą i otyłych, ponieważ przyspiesza przemianę materii. Ważnym elementem jest również fakt, że tlen pomaga w oczyszczaniu i odtruwaniu organizmu oraz pozbywaniu się wolnych rodników. Dodatkowo dotlenia organy odpowiedzialne za procesy metaboliczne m.in. tarczycę, trzustkę i wątrobę. Dotlenienie tych organów powoduje znaczne przyspieszenie procesu przemiany materii i spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaganie odchudzania za pomocą komór hiperbarycznych bardzo podnosi efektywność diety i ćwiczeń a poza tym zbawiennie działa również na inne obszary organizmu.

Tlen pomoże w walce z łuszczycą

Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga leczenie łuszczycy trójpłaszczyznowo - Przyspiesza gojenie ran skórnych. Działając stymulująco na fibroblasty poprawia elastyczność skóry oraz sprzyja wydajniejszej regeneracji nabłonka. - Zmniejsza stan zapalny, poprzez wzmocnienie układu immunologicznego. - Oczyszcza organizm przyspieszając wydalanie toksyn. Oczyszczając organizm od wewnątrz, zmniejszając stan zapalny i wreszcie stwarzając prawidłowe środowisko do zdrowego funkcjonowania komórek, tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą, która w leczeniu łuszczycy działa na jej przyczynę, a nie tylko leczy jej skutki.

Tlen a zespół Aspergera

Dotlenienie organów wewnętrznych stymuluje procesy metaboliczne w kierunku usuwania z organizmu toksyn, metali ciężkich oraz wszelkich złogów, które obciążając organizm mogą znacząco hamować jego prawidłowy rozwój i regenerację. Tlenoterapia powoduje zmniejszenie powszechni występującego u dzieci z Zespołem Aspergera przewlekłego stanu zapalnego w obrębie nabłonka jelit oraz OUN, prowadząc do spadku poziomu prozapalnych substancji biochemicznych. Wzrastająca aktywność przeciwutleniaczy prowadzi do redukcji stresu oksydacyjnego a tym samym przeciwdziała przedwczesnemu niszczeniu komórek ciała i umożliwia zachodzenie intensywniejszych procesów regeneracyjnych. Udowodniono, że podczas leczenia tlenem hiperbarycznym aż ośmiokrotnie zwiększa się ilość komórek macierzystych, dzięki którym możliwa jest regeneracja tkanek, w tym przebudowa układu nerwowego w kierunku torowania prawidłowego rozwoju dziecka.

Pomoc przy zespole Downa

Badania wykazały wiele korzyści tlenoterapii hiperbarycznej dla osób z mutacją chromosomu T21: zwiększa przepływ krwi w mózgu, zwiększa dostarczanie tlenu do komórek, ma działanie przeciwzapalne, zmniejsza stres oksydacyjny, wspiera funkcje mitochondriów, mobilizuje komórki macierzyste szpiku kostnego do samoleczenia, wspomaga gojenie układu pokarmowego, zmniejsza zapalenie nerwów.

Badania nad skutecznością tlenoterapii hiperbarycznej w mózgowym porażeniu dziecięcym

HBOT jest terapią działająca na przyczynę Mózgowego Porażenia Dziecięcego HBOT w Mózgowym Porażeniu Dziecięcym jest terapią wspomagającą, przyspieszającą proces reedukacji psychoruchowej poprzez właściwe dotlenienie komórek nerwowych. A przecież jedną z czołowych przyczyn MPD jest właśnie niedotlenienie okołoporodowe. Tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczna w rehabilitacji dzięki likwidacji przyczyny pierwotnej choroby, a nie tylko łagodzenia jej skutków!