Joga ashtanga - Szkoła Yogi Zofii Netter

Joga ashtanga

Ashtanga jest to tradycyjna odmiana jogi dynamicznej, która charakteryzuje się płynnością, połączeniem ruchu z oddechem oraz stałą sekwencją asan. Jej zadaniem jest nie tylko uelastycznić ciało, ale także je wzmocnić. Powtarzalność asan w sekwencji, powala nam lepiej poznać siebie, przyjrzeć swojemu ciału i głębiej osadzić się w praktyce. Koncentracja pojawiająca się podczas podczas praktyki, wraz ze swobodnym flow powoduje, że ten rodzaj praktyki jest nazywany medytacją w ruchu.

Tradycyjnym sposobem nauczania ashtangi, jest styl mysore, gdzie uczniowie znają sekwencję i praktykują w rytmie własnego oddechu, a nauczyciel tylko asystuje i pomaga w praktyce.

Sposobem na nauczenie się sekwencji jest praktyka prowadzona, i to właśnie ją stosujemy w naszej szkole.

Zajęcia z pierwszej serii prowadzonej, są tym, co spotkacie w większośći szkòł jogi. Sekwencja pierwszej serii jest prowadzona do pozycji navasany wraz z powitaniami słońca, pozycjami stojącymi oraz skróconą sekwencją końcową, z wyłaczeniem pozycji lotosu. Pierwsza seria bazuje na pozycjach rozciągających tyły nóg, otwierających biodra i wyciszających ciało skłonach.

Druga seria tradycyjnie jest nauczana po pierwszej, jednak w naszej szkole wprowadziliśmy wersję prowadzoną tej serii, ze względu na jej zalety dla osób o siedzącym trybie pracy. Druga seria to przede wszystkim wygięcia do tyłu, bazuje więc ona na otwieraniu klatki piersiowej, wzmocnieniu pośladków i rozluźnieniu przodów ud. Na zajęciach praktykujemy powitania słońca, pozycje stojące oraz pozycje z 2-giej serii wraz z przygotowaniem do vajrasany, pòłmostki, a także pełną sekwencję końcową z pozycjami odwróconymi i przygotowaniem do stania na głowie.

Uczestniczenie w zajęciach Ashtangi rekomemdowane jest dla osób już praktykujących jogę od pewnego czasu, lub po ukończeniu kursu – Wstęp do Ashtanga Vinyasy Yogi.

Zajęcia prowadzi Marta Majewska.

Zapisz się

Powrót do listy zajęć