Dwugodzinne zajęcia z wykorzystaniem różnorodnych technik rozluźniania powięzi z wykorzystaniem łatwo dostępnego sprzętu, a zarazem ćwiczenia do wykorzystania w praktyce własnej, w warunkach domowych.
Powięź (fascia) to rodzaj tkanki łącznej otaczającej wszystkie wewnętrze struktury naszego ciała, pełniąca funkcję łącznika (stąd nazwa) pomiędzy nimi. Otacza także mięśnie i łączy je w łańcuchy ruchowe zwane taśmami powięziowymi. Uczucie napięcia, dyskomfortu w ciele, bólu mięśniowego często jest spowodowane właśnie napięciem powięzi.
Powięź utrzymuje ciało w całości, a dzięki swojej naturalnej elastyczności pozwala na ruch ciała. Dzięki niej jesteśmy w stanie się poruszać, ale nie rozpadamy się.
Powięź reaguję na bodźce mechaniczne, stres, wysiłek, zmianą swojej struktury: zagęszcza się, sztywnieje. To powoduję uczucie, napięć w ciele, sztywności, ogranicza ruchy w stawach
Tkanka łączna ma połączenie, także z układem nerwowym i naszymi emocjami. Przenosi emocję, kumuluję traumy. Praca z tkanką łączną przywraca spokój emocjonalny i równowagę pomiędzy ciałem i psychiką.
Trening powięzi to ważny element dbania o sprawność ciała i komfort fizyczny i psychiczny i warto włączyć go w naszą codzienną rutynę.
Techniki rozluźniania powięzi to stretching powięziowy, rolowanie, ćwiczenia wielowymiarowe w pełnych zakresach ruchu,
Podstawowe zadania treningu powięzi:
– poprawa elastyczności zdrowa, funkcjonalna tkanka łączna powinna być elastyczna, mieć odpowiedni ślizg i nawodnienie.
– poprawa stabilizacji: równomiernie napięta tkanka łączna zapewnia równowagę w ciele, pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała.
-regeneracja tkanek: trening powięzi umożliwia szybsza regenerację tkanki powięziowej np. po intensywnym trening, pomaga pozbyć się napięć i bólu mięśni
– koordynacja: na sprawność i świadomość ruchu składa się wiele czynników, jedną z nich jest funkcjonalna, plastyczna, dobrze nawodniona powięź.