Poznając swoje ciało, poznajesz siebie - Szkoła Yogi Zofii Netter

Poznając swoje ciało, poznajesz siebie

Porady
20.06.2022

Aktywność fizyczna, chociaż kojarzy się z budowaniem kondycji, zwiększaniem odporności i rozszerzaniem możliwości mięśni, ma także inne oblicze. Świadomy, holistyczny trening jogi może pomóc Ci w odkrywaniu swojego wnętrza. Poznając swoje ciało, poznajesz siebie. Joga to piękna podróż, w której za pomocą obserwacji, możesz odkrywać to, co dzieje się Twoim ciałem oraz wnętrzem i pracować nad sobą.

Asany – obserwacja i poznawanie siebie

Każda pozycja jogi angażuje całe ciało, ale pewne pozycje (np. wygięcia, pozycje stojące) mogą szczególnie angażować inne partie mięśni, np. W klatce piersiowej lub ramionach. Dlatego za każdym razem skup się na poprawności wykonywania ćwiczenia oraz na tym, jak w danej pozycji się czujesz. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, co dzieje się z rękami, nogami, stopami, kręgosłupem itp.

Pierwszym krokiem do poznania siebie poprzez obserwację w asanach jest bycie. Bycie w tym konkretnym momencie, w tej pozycji. Czujesz napięcie w mięśniach? A może się rozluźniają, a Ty czujesz przyjemny spokój? Czy jeśli zamkniesz oczy, pozostając w konkretnej pozycji, wiesz, gdzie są Twoje dłonie lub stopy?

Obserwacja jest ważnym elementem poznawania siebie, gdyż człowiek – ciało i umysł – są jednością. Relacja między emocjami, zmysłami i ruchem jest podstawą do odkrycia potrzeb organizmu, a zatem i potrzeb ducha.

Wpływ czucia podczas wykonywania asan a świadomość

Świadomość jest stanem psychicznym, w którym człowiek zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się w jego wnętrzu. Np. z emocji, procesów myślowych lub potrzeb. A jak to się łączy z jogą i czuciem?

Filozofia jogi mówi, że ciało posiada własną świadomość, którą należy ukierunkować (odkrywać) poprzez praktykę asan. Odpowiednie skupienie na wewnętrznych procesach i odczuciach oraz tym, co dzieje się z organizmem, ma połączyć świadomość organizmu z wnętrzem.

Joga a inne aktywności sportowe

Fitness, bieganie, pływanie oraz inne dyscypliny sportowe bazują na odtwarzaniu ćwiczeń tak, jak pokazał je instruktor. Podstawowym celem treningu jest zaangażowanie organizmu, by serce szybciej biło, a krew szybciej krążyła.

Joga to ćwiczenie w zgodzie ze sobą, bez agresji i robienia czegokolwiek na siłę, by się zmęczyć. Asany wykonuje się w indywidualnym tempie. Takim, jakie Ci odpowiada, jakie jest dla Ciebie naturalne. Celem treningu jest to, by czuć i rozwijać swoje wnętrze.